Stomatologia zachowawcza

Home / Stomatologia zachowawcza

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem próchnicy zębów oraz odtwarzaniem ubytków twardych tkanek zębów niepróchnicowego pochodzenia (powstałych na skutek urazów lub nieprawidłowego szczotkowania zębów).

Jak powstaje próchnica?

Bakterie próchnicotwórcze znajdujące się w jamie ustnej na skutek trawienia cukrów znajdujących się w pokarmach, które spożywamy na co dzień, produkują kwasy, które rozpuszczają szkliwo i zębinę zębów. Niestety jest to proces nieodwracalny. Zniszczone przez kwasy tkanki zęba nie powrócą już do zdrowia. Leczenie próchnicy polega na mechanicznym usunięciu zniszczonej zębiny i szkliwa i wypełnieniu powstałego ubytku.

Materiały do odtwarzania zębów.

Najczęściej do wykonania wypełnienia w zębie wykorzystywany jest obecnie materiał kompozytowy. W Q7 Dental Spa stosujemy tylko kompozyty, które spełniają wysokie wymagania estetyczne i pozwalają na odtwarzanie tkanek zęba z precyzją zbliżoną do zębów naturalnych. Rozległe odbudowy zębów wykonujemy również przy użyciu wypełnień modelowanych w pracowni technicznej (inlay, onlay, overlay), które posiadają większa wytrzymałość i pozytywnie wpływają na trwałość struktury zęba w stosunku do wypełnień tradycyjnych.

Co to są licówki?

Licówki – cienkie, porcelanowe nakładki, które mocowane są do powierzchni przygotowanych zębów. Ten rodzaj uzupełnienia stosowany jest w odcinku przednim. Warunkiem jest brak dużych wypełnień w zębach. Dzięki licówkom można poprawić kształt, wielkość i kolor zębów. Możliwe jest również skorygowanie niewielkich wad zgryzu, polegających na nieznacznym przemieszczeniu, wychyleniu lub rotacji zębów przednich.

Jak uzyskać wymarzony biały uśmiech?

W naszym gabinecie stosujemy różne techniki wybielania zębów. Wybór metody zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.Metoda jest ustalana wspólnie z Pacjentem na wstępnej konsultacji. Sposób wybielania zębów zależy od wielu czynników. Przed podjęciem decyzji o wybielaniu, należy ustalić etiologię przebarwienia.

  1. Należy pamiętać iż do zabiegu powinno się przystąpić po dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów z: płytki nazębnej, osadu i kamienia stosując zabiegi t.j skaling i piaskowanie.
  2. Po zabiegu musimy liczyć się iż stare wypełnienia a także korony i mosty nie zmienią koloru i trzeba będzie je wymienić.
  3. Często występuje przejściowa nadwrażliwość zębów i konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów o czym poinformuje lekarz.
  4. Powinno się stosować się do zaleceń końcowych lekarza tj. wizyty kontrolne, odpowiednia higiena za pomocą odpowiednich preparatów oraz „tzw. biała dieta” dzięki którym efekt utrzyma się dłużej.
  5. Efekt wybielania nie jest efektem trwałym i utrzymuje się max 3 – 5 lat w zależności od stosowania się pacjenta do zaleceń, jednak po czasie można go powtórzyć.
  6. Zabieg wybielania profesjonalnego powinien wykonywać tylko lekarz po uwzględnieniu ogólnych i miejscowych przeciwwskazań i ewentualnych powikłań.

Wybielanie z użyciem Lampy ZOOM Advanced Power Efekt Wow!

Pełen zabieg trwa przeważnie około godziny. Podczas zabiegu Zoom! wymagane jest, aby wszystkie tkanki miękkie w ustach i wokół nich były szczelnie osłonione dlatego wybielanie rozpoczynamy od zabezpieczenia jamy ustnej przed kontaktem z żelem wybielającym. Trwa to ok. 10-15 minut. Następnie na zęby nakładany jest żel wybielający, który po nałożeniu na zęby jest aktywowany przez światło emitowane przez lampę Zoom! Gdy nadtlenek wodoru zawarty w żelu rozpada się, uwalniają się związki, które wnikając w szkliwo i zębinę usuwają znajdujące się na zębach przebarwienia. Światło emitowane przez lampę Zoom!, wykorzystując zawarty w żelu fotoaktywator, przyspiesza rozpad nadtlenku wodoru dzięki czemu cały zabieg wybielania jest krótszy i bardziej skuteczny.

Wybielanie przeważnie składa się z trzech, następujących po sobie 15-minutowych sesji. Wystawienie na działanie światła ZOOM jest podczas zabiegu wybielania na bieżąco kontrolowane przez osobę przeprowadzającą zabieg. Podczas zabiegu pacjent ma również założone okulary ochronne, które ochronią go przed światłem UV emitowanym przez lampę.

Metoda nakładkowa – Wybielanie zębów w domu

Jest ona wyjątkowo skuteczna i daje długotrwały efekt bieli utrzymujący się wiele miesięcy. Na podstawie wycisku pobranego od pacjenta w gabinecie stomatologicznym w laboratorium protetycznym wykonuje się specjalne, zindywidualizowane, przeźroczyste nakładki na zęby. Gotowe nakładki wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o odpowiednim, dobranym wcześniej ,w zależności od wskazań stężeniu, pacjent otrzymuje na kolejnej wizycie. Do nakładek przez kolejne 6-8 dób aplikuje się żel wybielający i zakłada na noc na zęby. Żel wybielający wnika wówczas w kanaliki zębiny powodując utlenianie (czyli odbarwianie) przebarwień. Efekty uzyskujemy już po pierwszej aplikacji. Należy pamiętać, że wypełnienia i uzupełnienia protetyczne nie ulegają wybieleniu, więc po zakończonej procedurze wybielania należy je wymienić dopasowując barwę do nowego, jaśniejszego koloru zębów.

Pamiętajmy że po zabiegu wybielania obowiązuje:

  • tzw. „biała dieta” – polegająca na odstawieniu kawy, herbaty, czerwonego wina i mięsa, soków, i coca coli ze względu na zawartość kwasów, które rozpuszczają szkliwo i możliwość przebarwień
  • zakaz palenia papierosów gdyż składniki papierosów odkładają się na powierzchni zębów, psując osiągnięty efekt
  • stosowanie profesjonalnych preparatów po wybielaniu celem podtrzymania i wydłużenia efektu, utrzymania właściwej higieny a także zmniejszenia po-zabiegowej nadwrażliwości